Türkiye’de Sağlık Turizmi

?Sağlık Turizmine Genel Bakış

Sağlık turizmi, bireylerin: koruyucu, tedavi edici, rehabilite edici ve sağlığı geliştirici hizmetler almak amacıyla, yaşadıkları ülke dışında bir ülke tercih etmeleridir. Günümüzde ihtiyaç duyulan veya bireyler tarafından görsel değişiklik arzusuyla istenen tedavilerin, ülkeler arası sınırların eskiye oranla ulaşılabilirliğinin artması, servis çeşitliliğin oluşumunu sağlamış, sağlık turizminin yaygınlaşmasını ve tercih edilmesini kolaylaştırmıştır.

Milyonlarca yabancı hasta daha az maliyetle daha az bekleme süreleri sebebiyle Ortopedi, Onkoloji, Tüp Bebek, Diş ve Göz, Estetik Cerrahi, Saç Ekim alanlarında destek almak ve tedavi görmek amacıyla sağlık turizmine yönelmektedir.

??Sağlık Turizminde Türkiye

Türkiye sağlık turizminde, verilen hizmetin gelişmiş ülkelere oranla ucuz ve ulaşılabilir olması, turistler tarafından her mevsim tercih edilen stratejik konuma sahip olmasıyla yerini hızlıca almıştır. Sağlık kurumlarının sağlık turizmiyle kar oranlarında belirgin farklar yaratması ve teşviklerle günümüzde sağlık turizmi hizmeti veren kuruluşların sayısındaki artış, rekabeti de beraberinde getirmiştir.

Bu rekabet, turist (hasta) ve sağlık turizmi hizmeti vermek isteyen sağlık kuruluşları arasındaki sürece köprü görevi görecek sağlık turizmi yapmakta yetkili acentaları doğurmuştur. Bu acentalar Hasta ile kendi dilinde konuşabilme, sağlığı ve istekleri hakkında bilgi alma, konaklama ve ulaşım kaygılarını giderme ve hizmeti alacağı sağlık kuruluşuna konforlu ve güvenli teslimiyeti sağlamakla birlikte, ilgili sağlık kuruluşunun hizmet vermek istediği ve fark yaratan branşlar üzerinden kuruluşun pazara girmesini kolaylaştırmaktadır.

Teşvik desteğinden yararlanamayan ve hangi pazara gireceği konusunda yeterli bilgiye sahip olmayan sağlık kuruluşlarını, medicalike olarak hizmet verdiği branşlarda doğru hedef pazara yönlendirerek, kurumların ellerindeki değerleri efektif şekilde kullanmalarını sağlayıp maksimum kar düzeyine ulaşmalarını sağlıyoruz.

Anıl Görkem Gündüz
Co-founder - Graduated from Bogazici University / MIS Focused on Operations in medicalike

Paylaş

Bağlantıyı Panoya Kopyala

Kopyala