Sağlık Sektörü Kurum ve Kişilerinin Online Repütasyonlarını Zedeleyen 4 Durum

Pozitif yorumlar yeni hastaların sizi tercih etmesini sağladığı gibi negatif yorumlar da potansiyel hastalarınızın sizi tercih etmemesine sebep olabilir, aşağıda kliniğinizin online repütasyonuna zarar verecek 4 durumu sizler için derledik;

1. Gerekli Online Platformlarda Kliniğinizin Yer Almaması ya da Aktif Olmaması.

Bir şekilde isminizi öğrenen potansiyel hasta hakkınızda daha fazla bilgi öğrenmek için ilk olarak adınızı internete yazacaktır. Kliniğinizin görünebileceği 30’dan fazla olası web sitesi vardır, bu sebepten Google İş Yerim, Doktortakvimi ve Doktorsitesi gibi sağlık hizmetleri inceleme sitelerine öncelik verip optimize etmeli ve bu siteleri güncel tutmalısınız

İnternette aşağıdaki gibi durumlarla karşılaşması hastanızı sizi seçmekten alıkoyabilir;

  • Web sitenizin olmaması ya da güncel olmaması
  • Çeşitli yorum platformlarında isminizi görememesi
  • Klinik adresi, açık olduğu saatler, telefon numarası ya da web sitesinin eksik olması

2. Hastaları Uygulanan Tedavilere Dair Yorum Yazmaya Teşvik Etmemek

  • Hastalardan geri bildirim almak uzun vadede hasta memnuniyetine zarar verici durumları gözlemlemenize ve hasta memnuniyetine dair iyileştirmeler yapmanıza fırsat verir.
  • Hakkınızda yorum yazılması gerçek hayattaki repütasyonunuzu kümülatif ve kalıcı bir şekilde online’a taşımanıza olanak sağlar, bu durum kliniğiniz ve sizin için ileriki vadede çokca hasta kazanmanıza olanak sağlar.

Hastalardan geri bildirim istemek için tedavi bitimi ya da tedavi sonrası hastanın memnuniyetinin en yüksek olduğunu hissettiğiniz anda size dair yorum bırakmasını isteyin.

3. Hakkınızda Yapılan Pozitif Yorumlara Cevap Vermemek

Sizin için online yorum bırakan hastalar kendi özel vakitlerinde – kişisel kazançları olmadan – yorum bırakıyorlar. Pozitif yorumlara cevap veriyor olmak, mevcut hastanızla olan ilişkinizi iyileştirdiği gibi genel anlamda doktor – hasta ilişkisine önem veren bir doktor olduğunuzu gösterir.

*Olumlu yorumlara cevap atarken Teşekkürler, [Hasta adı] gibi kısa bir yorum bile yeterli olacaktır.

**Yoruma cevap verirken hastanın herhangi bir özel sağlık bilgisini paylaşmadığınızdan emin olun.

4. Hakkınızda Yapılan Negatif Yorumlara Cevap Vermemek

Olumsuz bir yorum geldiği zaman, mutlaka cevap verin. Software advice’a göre hastaların %65’i doktorların olumsuz yorumlara cevap vermesinin çok önemli olduğunu düşünüyor.

Olumsuz yorumlara cevap vermek, olumlu yorumlara cevap vermekten daha dikkatli olunması gereken bir durum repütasyonunuza zarar gelmemesi için aşağıda bahsettiğimiz durumlara dikkat edin;

  • Mümkün olduğunca çabuk, tercihen 24 saat içerisinde cevap verin. Eğer hastanız memnun değilse mutlaka şikayetinin dikkate alındığını belirtin (Şuanki ve potansiyel hastalarınıza bu konuda hassas/duyarlı olduğunuzu gösterir)
  • Hastanın sağlık bilgisine dair hiçbir şey yazmayın (Hasta kendi sağlık durumundan bahsetse bile yönetmelik standartlarının dışına çıkmayın;
  • Uygunsa özür dileyin fakat hatanızı asla kabul etmeyin (Hatanızı kabul etmek ciddi şekilde size duyulan güveni zedeleyecektir.)
  • Hastayı sizinle telefondan ya da e-mail yoluyla iletişime geçmesi için teşvik edip, konuyu yorum özelinde devam ettirmeyin. (Hastanızdan haber alamasanız bile potansiyel hastalarınız bir çözüm yolu sunduğunuzu görecektir.)

 

Göz Atın: Doktorlar için Web Tasarımı

Altuğ Güzeloğlu
Co-Founder - 5 years in digital marketing, I'm helping healthcare professionals in the digital world by turning data into insight & knowledge

Paylaş

Bağlantıyı Panoya Kopyala

Kopyala