Doktor Siteleri için Önemli Optimizasyonlar

İyi bir doktor web sitesinin potansiyel hastalar tarafından bulunabilmesi için siteye optimizasyon yapılması gerekiyor, aşağıda optimizasyon yapılmış bir doktor sitesi için 4 önemli kriteri paylaştık;

1. Mobil Uyumluluk.

Şu anda Türkiye’de sağlık konusuna dair içeriklerin %80’ine yakını mobil trafikten geliyor. Telefondan gelen ziyaretçi trafiğinin bu kadar çok olması, Google’ın Kasım 2016’da ‘Mobil Öncelikli Sıralama’ algoritmasını devreye sokmasına sebep oldu. Bu algoritma mobil uyumlu web sitelerinin arama sonuçlarında en önlerde çıkmalarını sağlıyor.

Kliniğinizin mobil uyumlu bir web sitesi yoksa sıralamanız muhtemelen olumsuz yönde etkileniyordur. En iyi web siteleri masaüstü ve mobil cihazlarda kullanıcıya benzer deneyimleri yaşatan web siteleridir.

2.Doğru Anahtar Kelime Kullanımı

BrightLocal’in 2018 yılı araştırmasına göre günümüzde internet trafiğinin %27’si lokal işletmeleri bulmak için kullanılıyor. Doğru anahtar kelimeleri seçmek, potansiyel hastaların web sitenizi çeşitli aramalarda bulması ve size ulaşmasına yardımcı olacaktır.

Eğer tedavilerinizle alakalı aramalarda gözükmezseniz keşfedilemezsiniz bu durum da potansiyel hastalarınızın sizinle aynı branşta doğru anahtar kelimelere yatırım yapmış başka hekimleri bulmasına ve bulduğu hekimler arasından birini tedavi için tercih etmesiyle sonuçlanacaktır.

3. Aksiyona Geçirici Butonlar

Doktor web siteleri içerisindeki temel hedef hastanın doktorla iletişime geçmesidir, peki hastalar doktorlarla web site aracılığıyla nasıl iletişime geçerler;

  • Tedaviye dair soru sorarak
  • Randevu modülünü kullanarak
  • Telefonla arayarak

Yukarıdaki etkileşimleri yakalamak için web site içerisinde bu hedeflere yönelik aksiyona geçirici butonların ve modüllerin yer alması gerekir. (Eğer bu yazıyı mobilden okuyorsanız aşağıdaki ‘’Ara’’ ve ‘’Ücretsiz Test’’ butonları gibi)

4. Hızlı Yüklenen Web Sitesi

Eğer web siteniz hızlı yüklenmiyorsa kullanıcı içeriğe olan odağını kaybediyor hatta bunu fonksiyonel bir bozukluk olarak algılayabiliyor.

Temmuz 2018 itibariyle Google, mobil arama sonuçlarında site hızını önemli bir faktör olarak konumlandırdı dolayısıyla düşük hızlı bir web sitesi Google’dan gelecek arama trafiğinden de mahrum kalıyor. (En önemli trafik)

 

Göz Atın: Doktorlar için Web Tasarımı

Altuğ Güzeloğlu
Co-Founder - 5 years in digital marketing, I'm helping healthcare professionals in the digital world by turning data into insight & knowledge

Paylaş

Bağlantıyı Panoya Kopyala

Kopyala