Kliniğiniz İçin 7 Önemli Pazarlama Stratejisi

Söz konusu sağlık hizmetleri olduğunda, hastaların her zamankinden daha fazla seçeneğe sahip olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Böyle bir dünyada, uyguladığı tedavileri iyi anlatabilen, kolay keşfedilebilen, odağına hastayı alabilen klinikler başarılı olacaktır.

Günümüzdeki teknolojik gelişmelerin ilerlemesi ve buna bağlı olarak tanıtım faaliyetlerinin alan değiştirmesi, sağlık sektöründe dijital pazarlama yapmayı zorunlu kılmaktadır. Keşfedilebilir ve ulaşılabilir olmanız sağlık pazarlamasında çok önemli bir hale gelmiştir. Doğru stratejiler ve profesyonel bir pazarlama ekibi ile sunduğunuz tedavilerin daha büyük bir kesim tarafından fark edilmesini sağlayabilirsiniz.

İşte doktorlar ve klinikler için en iyi pazarlama stratejileri:

1. Bir web sitesi oluşturun

İnternet, doktorlar ve klinikler için ilk algının oluştuğu yer haline gelmiştir. Bir web sitesine sahip olmak keşfedilebilirlik, güven ve itibar sağlar. Birçok hasta randevu almadan önce internette araştırma yapar ve web sitenizde tedavilerinize, eğitiminize ve diğer gerekli bilgilerinize ulaşır. Potansiyel hastalarınızın size güven duymasını sağlamalısınız.

2.Sosyal medyada yer alın.

Sosyal medya hayatın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Twitter, Facebook, Instagram ve LinkedIn gibi sosyal medya platformlarında yaklaşık 2.46 milyar kullanıcı var. Sosyal medya, hastalarınızı ve takipçilerinizi bilgilendirme fırsatı sunar, yeni kişilerin sizi keşfetmesini sağlar.

3. Bir blog oluşturun.

Web siteniz için bir blog oluşturmak, sitenize daha fazla ziyaretçi çekmek ve kliniğinizin bilinirliğini artırmak için harika bir yoldur. Bloglarınız aracılığıyla, potansiyel hastalarınıza kendinizi tanıtabilir ve onların ilgisini çekebilirsiniz. Sitenizde bir blog bulundurmak, alanınızdaki ilgili konular hakkında farkındalık yaratırken, web sitenize düzenli olarak ziyaretçi sayısını artıracak SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) içeriği oluşturmanıza da olanak sağlar.

4. TBM’den faydalanın ve sağlık pazarlaması için reklamlar oluşturun.

Yukarıda da belirtildiği gibi, SEO web sitenizi daha görünür hale getirmek için mükemmel bir araçtır. Ancak, bu sadece organik bir pazarlama becerisidir. Tıklama Başına Maliyet (TBM) reklamlarını kullanarak, arama sonucu sayfalarının en üstünde görünebilirsiniz. Kampanyanız bir uzman tarafından doğru şekilde ayarlandıysa, TBM reklamcılığı sayesinde düşük maliyetlerle daha çok potansiyel hastanın sizi keşfetmesini sağlayabilirsiniz.

5. Sosyal medya reklamları

Sosyal medya aracılığıyla yapılan reklamlar, doğru kişilere doğru zamanda ulaşmak için önemli bir araçtır. Sosyal medyada bir reklam oluştururken, kliniğinizi ve tedavilerinizi arayan belirli kişilere kendinizi tanıtma imkanı verir. TBM’ye benzer şekilde, sosyal medyada reklamcılık, istediğiniz kitleye ulaşabilmek için uygun strateji ve bütçe planlaması gerektirir.

6. Tedavi değerlendirmeleri

Hastalar genellikle, tedavilerinizden çok memnun kaldıklarında ya da son derece kötü bir deneyim yaşadıklarında değerlendirme yaparlar. Hasta değerlendirmeleri kliniğinizin itibarını daha iyi ya da daha kötü bir noktaya taşıyabilir. İyi tasarlanmış bir hasta geri bildirim sistemine sahip olarak, tedavilerinizin kalitesini artırabilir ve hastalarınızla daha iyi ilişkiler kurabilirsiniz.

7. Kişilerin size referans olmasını sağlayın.

Mevcut hastalarınızın size referans olması, yeni hastaların size ulaşmasını sağlayan en önemli yollardan biridir. Kliniğinizden memnun ayrılan hastaların çevrelerine sizi önerme ihtimali yüksektir. Bu nedenle mevcut hastalarınızla, arkadaşlarına ve ailelerine sizi önermelerini sağlayacak bir bağ kurun.

Alper Yapalak
Jr. Performance Marketing Specialist - Helping healthcare professionals in the digital world by turning data into insight & knowledge

Paylaş

Bağlantıyı Panoya Kopyala

Kopyala